Základy k nauce o upírech

Vampyrismus je neutuchající touha po energii/krvi, která může být získávána různými způsoby. Je mnoho druhů upírů i způsobů, jak se takovým upírem stát a jak jej zničit. Budu se zabývat především upíry z literárního hlediska než historického, protože o historii upírů je plný internet. Tento článek je takové shrnutí pro zběžný přehled nebo jako pomůcka pro začínající autory povídek o upírech.

Rozdělení jsem si přizpůsobila vlastním potřebám.

 

Jak se upíři nazývají

Upír – slovanského původu (bulharsky: вампир, polsky: upiór, bělorusky: упыр, ukrajinsky: упирь, tatarsky: ubyr, rusky: упырь).

Vampýr – germánského původu (anglicky: wampire, francouzsky: vampyre, německy: vampir, česky: vampýr, polsky: wampir, srbsky: vampir).

 

Další pojmenování upírů podle oblastí

Anglie – ghoul, lamia

Bulharsko – drakus, žin, ustrel, lepir, liter, tenec, grobnik, samodiv

Česko – morous (z noční můry)

Francie – affameur

Haiti – chauché

Itálie – lemure

Kréta – katachanas, katakani

Mexiko – cinatetei

Německo – nachzehrer, blutsauger, gierfrass, willis (upír/víla – nevěsty, které zemřely před svatbou), blutegel, wucherer, mahr

Polsko – martwiec, larwa, wieszezy

Portugalsko – chupa-sangue

Rusko – krovosos, oboroteň (upír i vlkodlak)

Řecko – brukolaki (taktéž pro upíry i vlkodlaky)

Srbsko – lampir, vuk, tenac

Slovinsko – védomec, pijavice

Španělsko – chupavida

 

Jak (z čeho) upír získá energii

 

Krev

Lidská krev je nejvýživnější, podle různých zdrojů oběť umírá nebo se mění na upíra (Drákula od Brama Stokera) nebo (pokud nebude vysáta úplně) může normálně žít dál (v Interview s upírem od Anny Rice).

 

Psychická energie (energetický vampyrismus)

Kolem každého člověka se nachází obal nabitý energií, kterému se říká aura. V blízkosti „upíra“ je tato aura vysávána (vybíjena). Oběť se cítí unavená, oslabená.

Astrální energie

Astrální tělo je přesný (avšak nehmotný) obraz fyzického těla. Když je člověk živý, jeho fyzické i astrální těla jsou propojená. Po smrti fyzického těla se astrální tělo odpoutává. Astrální tělo v sobě udržuje životní energii, kterou se upíři živí. V podstatě se jedná o druh energetického vampyrismu. Upíři, kteří se touto energií živí, jsou však také nehmotní – „žijí“ v podobě svého astrálního těla, které neopustilo náš svět. Jedna z teorií říká, že tělo zemřelého je stále propojeno se svým astrálním tělem, které opouští hroby a zhmotňuje se na povrchu. Energii, kterou získá, vrací svému fyzickému tělu, které nehnije a vypadá stále čerstvě (a vysvětluje to také, proč mohou, podle některých příběhů, upíři procházet zavřenými dveřmi, nevrhají stín, nebo proč se neodráží v zrcadle).

 

Živelná energie

Z ohně, vody, vzduchu, elektřiny atd.

 

Druhy upírů podle výskytu

 

Západní upíři

Často podobní moderním upírům (rozdělení níže). Jsou modernější, kultivovanější, jsou to často aristokraté. Jsou obecně inteligentnější. S oběťmi si pohrávají, mohou utvářet dohody s lidmi, získávají si přátele. Jejich společenství se soustředí kolem uměleckých skupin (divadla, cirkusy atd.). Důvod je takový, že ve Francii ani Velké Británii nebyla víra v upíry tak silná (měli tam spíš čarodějnice), takže jejich představa upírů vznikala především z romantických popisů a knih. Tohle jsou všichni ti upíři z Twilight, Bladea, Darrena Shana nebo Interview s upírem. Zařadila bych sem i Drákulu, přestože postava samotná pochází z Rumunska (avšak autor knihy je Ir).

 

Východní upíři

Hloupí, zombíkovití upíři. Ve východní Evropě byla víra v upíry silně zakořeněná a velmi stará a podle toho vypadají i zprávy o nich. Jsou to vlastně folklórní upíři (viz níže).

 

Druhy upírů podle zpodobnění

 

Folklórní upíři

Příklady: Interview s upírem

Původní zobrazování upírů podle vyprávění vesničanů. Jsou to upíři, kteří se více podobají zombie – otrhané mrtvoly, napůl shnilé, které vstávají z hrobů a vrací se pro své (nejčastěji) příbuzné a známé, kteří onemocní a po čase zemřou a také se z nich stanou upíři. Tito upíři jsou nemyslící bytosti, které žene jen touha po nasycení, po zabití. Nemají žádné nadpřirozené schopnosti. V Interview s upírem narazili Louis a Claudie na primitivní upíry v Bulharsku. Upíři vypadají „nacucaně“ a mají rumělkový nádech. Často mají dlouhé nehty a vlasy a ostré zuby.

 

Upíři typu Drákula

Příklady: Drákula, Upír Nosferatu

Upíři „drákulovského“ resp. tradičního typu, jsou podoby upírů ovlivněné knihou Drákula z 19. století. Platí na ně svěcená voda, kříže

a další náboženské symboly, kůl do srdce, česnek, zrcadlo k odhalení, Slunce a další. Jsou neměnní a nesmrtelní. Jejich vzhled je většinou strašlivý. Pijí krev zakousnutím se do krku a svou oběť vysají až k smrti, přičemž oběť zemře nebo se také stane upírem. Spí v rakvích a při cestování si musí přenášet půdu z domova. Většinou mají různé nadpřirozené schopnosti (proměňování se ve zvířata, procházení zdmi atd.). Často se zobrazovali jako aristokraté žijící na zámcích/hradech. Mají dlouhé špičáky, světlou pleť, často dlouhé nehty.

 

Moderní upíři

Příklady: Darren Shan, Underworld, Interview s upírem, Twilight

Někteří moderní upíři jsou velmi podobní upírům drákulovského typu a někteří se od něj zcela odlišují. V Interview s upírem jsou upíři vázáni na svou rakev, pijí krev zakousnutím do krku (nebo ruky), ale neublíží jim krucifix ani kůl do srdce. V sérii Underworld se upíři normálně rozmnožují. V Twilight je Slunce nezabije a v Darrenovi Shanovi upíři stárnou (nezůstávají neměnní). Někteří mohou mít nadpřirozené schopnosti (většinou psychické – čtení myšlenek atd., např. v Interview s upírem nebo v Twilight) nebo mohou být bez schopností. Občas není nutné živit se jen krví, ale upír může jíst i normální jídlo nebo dokonce abstinuje úplně a pije jen krev zvířecí (tzv. upíři vegetariáni). Stejně jako drákulovští upíři mají dlouhé špičáky (ale neplatí to vždy) a světlejší pleť (někdy vysvětlená absencí pobytu na Slunci, jindy získá upír bledou pleť ihned po přeměně). Aristokratičtí upíři se objevují méně často (ale stále jich je velký počet).

 

Démoničtí upíři

Příklady: Buffy, Sapkowski

Upíři se často podobají těm z moderního typu, ale podobají se více polodémonům nebo démonům než tradičním upírům. Strach z pobytu na světle není nutný, stejně tak nutnost pít krev nebo spát v rakvi atd. Vypadají více jako lidé, obvykle nemají dlouhé špičáky a nemusí být smrtelně bledí. Démonickou upírkou byla i Lilith, první žena Adamova.

 

Další upíři a neupíři

 

Poloupíři

Příklady: Blade, Darren Shan

Jedná se o napůl lidi napůl upíry. Ať už se narodili upírovi a člověku (např. Twilight), infikované rodičce (Blade) nebo byli napůl proměněni přímo (Darren Shan). Poloupírům, kteří jsou potomky člověka a upíra, se říká dhampír. Poloupíři mají většinou výhody upírů (zbystřené smysly, dlouhověkost atd.), ale zároveň mají vlastnosti navíc (odolnost proti Slunci atd.). Vypadají nejvíce jako lidé – absence špičáků, bledosti atd. Přesto z nich lze cítit, že jsou „jiní“.

Neupíři

Příklad: Pán času (Upíři v Benátkách), Hvězdná brána: Atlantida, Nikdykde

Nejedná se o upíry v pravém slova smyslu. Mohou to být bytosti, které mají vzhled a chování upírů (Upíři v Benátkách), jsou to mimozemšťané živící se energií lidí (SGA) nebo různé démonické bytosti jako inkubus a sukuba. Také to mohou být bytosti z „jiného světa“ jako Sametky žijící v Podlondýně v Nikdykde, které vysávají polibkem život (vychází z řecké báje o Lamii). Občas jsou upíři spojováni nebo zaměňovány s/za vlkodlaky, přestože vlkodlakem není nemrtvý, ale živý nakažený člověk a neživí se krví, ale masem všeobecně. Podobnost je v ovlivnění Měsícem, útokům v noci a speciálním schopnostem (přeměna ve zvíře, zbystřené smysly).

 

Nakažení upíra

 • kousnutím jiného upíra
 • vypití krve jiného upíra
 • trauma
 • narození se jako upír (rodičům upírům, čarodějnici, démonovi) nebo poloupír (člověk+upír)
 • narození v určitou dobu či den (např. 24. 12. nebo jako sedmý syn sedmého syna atd.)
 • nepokřtěné dítě (nebo po špatně provedeném křtu)
 • přenesení infekce (viru), kterou se vampyrismus šíří
 • prokletí nebo trest Boží a jiné náboženské důvody
 • hrob/tělo mrtvého přeskočí zvíře (např. jelen nebo vzteklý pes) nebo přeletí pták
 • zemřelý nečistým způsobem (sebevrah, popravený, zemřelý nepřirozenou smrtí)
 • z masa nakaženého zvířete

 

Vzhled upíra

Bledá pleť, „planoucí“ oči, dlouhé ostré nehty, dlouhé zuby (špičáky) nebo ostré zuby (všechny), občas nadměrná chlupatost (spojení s vlkodlakem), mohou být zašpičatělé uši, nachové rty… Pro každý typ upíra platí jiná charakteristika vzhledu.

 

Vlastnosti upírů

 

Získané schopnosti

Telepatie, telekineze, ovládání lidí, ovládání počasí, čtení historie dotykem předmětu/osoby, ovlivňování nálad, schopnost lezení po rovných vertikálních plochách (např. zdi), magické schopnosti, proměny ve zvířata, předměty, mlhu atd.

 

Zlepšené smysly

Lepší zrak (především v šeru a ve tmě), lepší sluch, schopnost vidět duchy nebo „vycítit“ další bytost/energii (nebezpečí), změna barvy/tvaru očí (trvalá nebo se mění např. podle nálady), silnější intuice, vidí auru, odolnost proti nemocem, zastavení/zpomalení stárnutí, rychlejší a lepší regenerace a výdrž, nepotřebují vodu ani jídlo, po napití krví je silnější.

Negativní vlastnosti

Alergie na světlo a (nebo) Slunce (buď způsobí bolest a zranění nebo smrt) a různé předměty (česnek, kříž, svěcená voda atd.), nemohou vstoupit do domu bez pozvání, touha po krvi (někdy omezující)

 

Způsob „života“ upíra

 

Samotářský

Drákula, Upír Nosferatu. Upíři žijí sami, mohou občas uzavřít krátkou dohodu o společenství s jiným upírem. Občas mají lidské nebo démonické sluhy.

 

Ve skupince

Interview s upírem, Darren Shan. Upíři tvoří malé skupinky, často pár mistr-učeň. Občas mohou přijít do kontaktu s upíry samotáři nebo s upířím společenstvím.

Ve společenství

Twilight, Buffy, Underworld, Darren Shan. Velká organizovaná společenství s přísnou hierarchií. Velmi často jsou to rodinné klany.

 

Upírky

 

Historické

Ošklivé stvůry, které sají krev. Nejedná se přímo o upírky, ale své oběti také zbavují života vysátím krve a (nebo) energie. Patří sem např. sirény nebo občas i Lilith (ta má ale i podobu romantické představy upírky – viz níže). Nerodily děti, a když ano, tak to byly různé stvůry (pavouci, hadi atd.).

 

Romantické

Velmi krásné ženy s černými vlasy a rudými rty. Vzbuzují v mužích chtíč. Podobají se Sametkám z Gaimanovy knihy Nikdykde. Někdy jsou neplodné, ale někdy mohou mít děti normálně (s upírem i člověkem). Lamie jsou ženy, které zemřely při porodu. V Indonésii se lamiím říkalo wewové a v Mexiku ciupipiltinové. Některé z nich měly křídla nebo mohly šplhat po zdech. Své oběti uhranuly svou nadpřirozenou krásou.

Obrana proti upírům

 

Odhalení upíra a ochrana proti upírovi

Pomocí zrcadel (upír nesnese pohled do zrcadla), česneku, smíchané posvěcené soli s octem (v miskách rozložených po pokoji nebo rozetřené po těle), ametyst, kříže (nejen krucifix, ale obecně veškeré překřížené věci – proto se mrtví sebevrazi a zločinci pohřbívali ke křižovatkám a k náhrobním kamenům se dávají kříže), pentagram (muří noha).

 

Zabití a zranění upíra

Nabídnutí krve z mrtvého člověka/zvířete, zničení jeho fyzického těla (ve dne otevřít hrob, oddělit hlavu od těla, vložit kámen do úst, svázat nohy, otočit tělo obličejem dolů atd.), předhození zauzleného provazu (musí ho prvně rozvázat), upálení upíra, probodnutí dřevěným nebo čistě kovovým kůlem srdce upíra, stříbrná kulka do srdce/hlavy (upíři se často spojovali s vlkodlaky, kde je toto hlavní obrana), sluneční světlo, utonutí.

 

Reálné podklady k vampyrismu

 • Porfyrie – nemoc, která se projevuje citlivostí na světlo (z toho plyne světlejší barva kůže), obnažením dásní (zuby vypadají větší), silnější srážlivostí krve atd.
 • Zaživa pohřbený člověk – pokud byla otevřena rakev člověka pohřbeného zaživa, byl v jiné poloze, než byl pohřben, rakev byla poškrábána, v obličeji měl mrtvý děsivý výraz atd.
 • Jiné nemoci – např. tuberkulóza, mor, chudokrevnost atd.
 • „Nepohodlní“ lidé (oběti systému) – nevinní lidé mohli být označeni za upíry, aby se např. k jejich majetku mohl dostat někdo jiný (to samé bylo s obviněním z čarodějnictví).
 • Narození s vývojovou vadou – např. se zuby atd.
 • Náměsíčnost
 • Psychická porucha – člověk si myslí, že je upír.

 

Doporučená literatura a filmy/seriály o upírech

Bram StokerDrákula

Darren ShanSága Darrena Shana

Sergej V. LukjaněnkoNoční hlídka

Andrzej Sapkowski – Sága o Zaklínači

Anne Rice – upírská sága (Interview s upírem, Královna prokletých…)

Brian LumleyNekroskop

Stephanie Mayer – sága Stmívání

Buffy, přemožitelka upírů (seriál)

Pravá krev (seriál)

Upíří deníky (seriál)

Underworld (trilogie, filmy)

Van Helsing (film)

Blade (film)

 

Zdroje

(rozkliknout)

Upíři [online], poslední aktualizace 18. dubna 2007 [cit. 30. 10. 2012], Dark-gothic.

Dostupné z WWW: http://dark-gothic.blog.cz/rubrika/upiri

Vampýrizmus [online], poslední aktualizace 6. ledna 2007 [cit. 30. 10. 2012], Judytha.

Dostupné z WWW: http://www.historieamagie.estranky.cz/clanky/upir.2.html

Upír [online], poslední aktualizace 19. prosince 2007 [cit. 30. 10. 2012], Historie Magie.

Dostupné z WWW: http://www.historieamagie.estranky.cz/clanky/upir.2.html

Upír (nemrtvý) [online], poslední aktualizace 29. října 2012 07:20 [cit. 30. 10. 2012], Wikipedie. Dostupné z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Up%C3%ADr_(nemrtv%C3%BD)

 

Upír Nosferatu (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens). Friedrich W. Murnau. 1922

Drákula (Dracula). Francis Ford Coppola. 1992

Hrabě Dracula (El Conde Drácula). Jesus Franco. 1970

Underworld (Underworld). Danny McBride. 2003

Underworld: Evoluce (Underworld: Evolution). Danny McBride. 2006

Underworld: Vzpoura lycanů (Underworld: Rise of the Lycans). Danny McBride. 2009

Interview s upírem (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles). Neil Jordan. 1994

 

Pán času – 5×06 Upíři v Benátkách (Doctor Who The Vampires of Venice). Stephen Moffat. 2010

Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire slayer). Joss Whedon. 1997

Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis). Brad Wright a Robert C. Cooper. 2004

 

VONDRÁČEK, Vladimír. Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Praha: SZdN, 1968.

RICE, Anne. Interview s upírem. Praha: Paseka, 1996.

GAIMAN, Neil. Nikdykde. Frenštát p. Radhoštěm: Polaris, 1998

O’SHAUGHNESSEY, Darren. Upíří krev (Darren Shan a Madame Okta, Upíří pomocník, Krvavé chodby). Praha: Albatros, 2003

O’SHAUGHNESSEY, Darren. Upíří zvyky (Upíří hora, Zkoušky smrti, Upíří kníže). Praha: Albatros, 2005

Reklamy

Posted on 30.10.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentář.

 1. Narodil jsem se 18 10 20000 chci byt upír

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: