Okapi

Jméno: Okapia johnstoni

Výskyt: Demokratická republika Kongo

Oficiální zařazení do zoologie: 1901

 

Před 2 500 lety vyobrazili Peršané na své reliéfy podivné zvíře. Toto zvíře žije kolem řeky Kongo a Pygmejové ho nazývají o’api nebo okapi. Občas toto zvíře ulovili, ale to se stávalo zřídka, protože bylo plaché a stále se skrývalo. Roku 1888 se do Konga vydal novinář a průzkumník Henry M. Stanley. Roku 1890 byl prvním Evropanem, který podal zprávu o tomto zvířeti do Evropy. Tvora na vlastní oči neviděl, ale věřil domorodcům, a získal jeho kůži.

Sir Henry H. Johnston zachránil v Ugandě skupinu Pygmejů. Ti se mu odvděčili vyprávěním o okapi. Je prý tmavošedý až šedohnědý s pruhováním na zadních nohách. Na délku měří 2–2,5 m, v kohoutku má 1,5-2 m a váží přes 200 kg. Připomíná osla či mulu. Johnston byl přesvědčený, že se jedná o nový druh pralesní zebry nebo koně. Do Konga uspořádal expedici. Ovšem zebra ani kůň to být nemohli. Johnston viděl stopy okapi, které pařili sudokopytníkovi. Později získal lebku zvířete. Na čele byly osrstěné růžky. Celkově se lebka podobala třetihorní žirafě Samotherium boissieri z ostrova Samos v Egejském moři.

Roku 1901 byla oficiálně uznána jako Okapia johnstoni. Postupem času se podařilo několik okapi odchytit a roku 1919 se poprvé objevili v ZOO v Antwerpách (roku 1954 se tu také narodilo první mládě okapi v zajetí, bohužel jej matka usmrtila).

Nejstarší zaznamenaný věk okapi byl 30 let a 10 měsíců (ZOO Dallas).

Reklamy

Posted on 14.9.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: