Gorila

Jméno: Gorila nížinná, horská, trpasličí, Pseudogorila ellioti

Výskyt: Afrika

Oficiální zařazení do zoologie: 1847

 

Georges Cuvier byl slavný přírodovědec. Nevěřil povídačkám z Afriky o novém druhu primáta. Tvrdil, že v Africe nemůže žít další velký primát, který nebyl vědecky popsán, a už vůbec ne, aby byl větší než šimpanz.

První zvěsti o velkém primátu pochází z 5. stol. př. n. l. Do Evropy je přivezl kartágský mořeplavec Hanno. Na africkém pobřeží založil 7 osad a tam se setkal s divnými lidmi. Měli holé ruce, ale jinak měli celé tělo chlupaté. Zabili 3 ženy a stáhli je z kůže. Domorodci tyto divoké lidi nazývali gorilami, ale podle popisu chování tvorů, šlo zřejmě o šimpanzy.

Angličan Andrew Battell se o gorilách dozvěděl roku 1598. Popsal dva druhy oblud z Afriky – ensego (šimpanz) a pongo (gorila). Pongo se podobá lidem v tváři, oči má vpadlé a ruce bez srsti. Zbytek těla pokrývá černá srst. Jí výhradně vegetariánské jídlo.

Avšak Cuvier byl osobnost, nikdo se proti jeho názoru nechtěl postavit ani po jeho smrti roku 1832. Až v roce 1847 byla gorila uznána na základě tří lebek přivezených do Ameriky. Ironií bylo zjištění, že velký šimpanz z Wombellova pojízdného zvěřince byla ve skutečnosti gorila.

Ovšem záhada nekončila, roku 1903 byla potvrzena existence gorily horské a později i gorily východní. Problém nastává u trpasličí gorily mayéma, jejíž exemplární lebka se ztratila. Daniel G. Elliot po několika letech objevil zvláštní gorilu, která se od ostatních goril lišila natolik, že pro ni vytvořil nový rod – pseudogorila. Někteří vědci však tento rod neuznávají a malou gorilu pojmenovávají jako Gorilla ellioti. Také není jisté, jestli G. ellioty a G. mayéma nejsou ve skutečnosti jedno a to samé zvíře.

Reklamy

Posted on 14.9.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: