Latimérie

Jméno: Coelacanthus

Výskyt: Západní část Indického oceánu, Indonésie

Oficiální zařazení do zoologie: 1939

 

23. prosince 1939 ulovil kapitán Hendrik Goosen na pobřeží Jihoafrické republiky několik zajímavých ryb. Zavolal slečně Marjorit Latimérové, o které věděl, že se zajímá o ichtyologii. Latimérovou zaujala podivná ryba, kterou ani rybáři nemohli poznat. Byla modrá, měla hrubé šupiny a částečně zakrnělé ploutve. Na délku měřila přibližně jeden a půl metru.

Latimérová zavolala do rady muzea dr. Bruce-Bayse. Ten ji však nevyslechl. Marjorit se nechtěla vzdát. Rybu nechala vycpat a napsala dopis profesoru L. B. Smithovi, který byl odborník přes ichtyologii. V dopise mu poslala i náčrtek podivné ryby. Smith okamžitě viděl podobnost tvora na obrázku s primitivními rybami z fosílií – coelacantidae. Tyto ryby brázdily všechny světové oceány před 360 milióny lety. Potřeboval ale víc detailů – jestli ryba žila, když ji ulovili a podobně. Také si vyžádal šupiny. Ty mu potvrdili senzační zprávu. Vydal se do muzea East London, za dr. Brucem-Baysem a řekl mu o objevu. Ten už uvěřil. Začalo vyslýchání rybářů a Groosena. Ten prý nechal síť výjimečně u mělčiny v hloubce 70 metrů. V místech, kde je málo ryb.

Smith nový objev pojmenoval Latiméria chalumnae (latimérie podivná) a toužil po dalším exempláři. To se podařilo až roku 1952, když byla latimérie ulovená Erikem Huntem. Hunt byl domorodý rybář a dozvěděl se, že se pátrá po podivné rybě, dokonce na ni byla vypsaná odměna. Hunt a ostatní domorodci latimérii znali už po dlouhou dobu. Říkali jí gombessa a byla pro ně obyčejným úlovkem.

Postupem času byly uloveny další latimérie a roku 1987 natočil tyto ryby poprvé v jejich přirozeném prostředí Hans Frick.

Senzační objev přišel roku 1999. V Indonésii byl objeven nový druh latimérie – latimérie celebeská

Reklamy

Posted on 13.9.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: