Yetti

Jméno: Yetti

Další přízviska: Jeren, seskveč, Bigfoot, fejfej, mi-teh, sněžný muž

Výskyt: Celý svět kromě Evropy a Latinské Ameriky

Nejstarší pozorování: od nejstarších dob

Nejčastější zobrazování: Tvor podobný člověku i opici. Je vysoký až 3 metry. Má dlouhou srst. Chodí po dvou, ale když běhá, tak na všech čtyřech. Možná je potomkem gigantopithéka či neandrtálce.

Potrava: všežravec (maso, ovoce, kořínky…)

Yetti je vedle Lochnesky nejznámějším záhadným tvorem. Zprávy o něm přichází z celého světa ve všech dobách. Nachází se jeho stopy, analyzovaly se jeho chlupy a je zachycen i na videu. Přesto chybí prokazatelný důkaz jeho existence. Pokud ovšem Yetti opravdu existuje, tak právě u něj je největší pravděpodobnost nalezení.

 

Kde a pod jakým jménem je znám

Yetti není zcela správný název pro tohoto tvora. V jazyce šerpů existuje slovo „yeh-teh“, které označuje všechna divoká horská zvířata (tedy nejen Yettiho, ale i medvěda tibetského či opici langura). Stejně tak název „sněžný muž“ není přesný a je používán kvůli tomu, že se hodně Yettiho stop našlo právě ve sněhu.

Původní jméno tohoto tvora je v Číně jeren (divoký muž). Dále je znám pod názvy maoren (chlupatý muž), damaroen (obrovský chlupatý muž), šangui (horské monstrum) či fejfej.

Nejvíce informací o Yettim je z oblasti Shenongiia. Právě tam byla nalezena lucerna stará přes 2000 let. Na ní je údajně zobrazen právě jeren.

Mapa výskytu „Yetiho“

Další místo údajného Yettiho výskytu je Qiulingu. Tam byla roku 1980 vyslána expedice a ta zjistila, že před třiadvaceti lety byl jeden Yetti zabit. Ve vesnici uchovávali jeho ruce a nohy. Po analýze vyšlo najevo, že se nejedná o jerena, ale o nový druh makaka.

Zmínky o velkém opočlověku pochází i ze severní Bharmy, Laosu a Vietnamu. Tam mu říkají kung-lu, mi-tok nebo také šan-tu.

Nejznámější zprávy o Yettim pochází z Himalájí. I tam je znám pod mnoha jmény. V Nepálu mu říkají mi-teh či mi-ti, v Tibetu metoh kangami či fejfej, v Sikkimu je to šupka a v Bhútánu džangli admi. Dál v Kašmíru je to vana manuša a v Bangladéši ban manuš. Takhle bychom mohli pokračovat dále.

Je možné, že když byla ještě Aljaška spojená s Asií pevninským mostem, tak někteří Yettiové přešli do Ameriky. Zprávy o něm jsou v Kanadě i na severozápadě USA. I zde má mnoho jmen (seskveč, oroby, bigfoot).

 

Styl Yettiho života

Yetti je prý velice vzácný. Žije v izolovaných a těžko dostupných oblastech. Nejspíš je samotář, občas však bývá spatřen i v páru či s mládětem. Chodí vzpřímeně jako člověk, ale pozorovatelé tvrdí, že když začne Yetti utíkat, tak jde na všechny čtyři. Je velmi přizpůsobivý (žije v horách i džunglích). Tvář je očitými svědky popisována spíše jako opičí, ale uši má jako člověk. Je obdařen dlouhými chlupy po celém těle. Barva jeho chlupů je různá (od rezavě hnědé, přes černou až po šedivou).

Chová se prý víc jako zvíře než člověk a místo řeči používá jen skřeky. Pravděpodobně nepoužívá nástroje, ale když se cítí ohrožen, tak hází kameny. Je velmi silný. Indiáni tvrdí, že roztrhá i medvěda baribala.

 

Nálezy, pozorování a důkazy

Edmund Hillary, první člověk, jež dosáhl vrcholu Mount Everestu, zjistil, že obyvatelé vesnice Khumjung uchovávají údajně Yettiho skalp. Hillary vesničany přesvědčil, aby mu skalp půjčili k vědeckému zkoumání. Nakonec po analýze skalpu vyšlo najevo, že se jedná o upravenou kůži seraua velkého.

Yettiho spatřil pekingský horolezec Pang Gen-Šeng. Zvíře prý nemělo žádné oblečen a ruce měl dlouhé až ke kolenům.

Byly zajištěny i Yettiho stopy o délce 30-48 cm. Výška tvora podle velikosti stopy a délky kroku byla vypočítána přibližně na 3 metry.

10. června viděl seskveče Paul Freeman, který pracoval jako člen lesní služby v oblasti Blue Mountains v Oregonu. Poté, co informoval ostatní, tak se rozběhlo po seskvečovi pátrání. Našly se stopy, které byly tak dokonalé, že šly rozeznat i dermatologické rýhy a deformace levého ukazováčku. Tyto stopy byly řádně prozkoumány a výsledkem byl vyšší primát pohybující se po dvou, který měří asi 2,5 metru a váží přes 400 kg.

Roku 1986 popsal antropolog Grover Krantz seskveče pod vědeckým jménem Giganthopithecus canadensis. Jako hlavní důkaz uvedl právě stopy z Blue Mountains.

 

Kdo je Yetti?

O původu Yettiho existuje několik teorií. Nejsilnější je teorie o přeživších Giganthopitécích. Gigantopithécus měřil 2,5 – 3,5 m a vypřel (údajně) před 200 tisíci lety. Žil v Asii (hlavně v Číně a Indii). Právě jeho stopy se velice podobají stopám Yettiho. V tuto teorii věří například právě Krantz.

Další teorii prosazoval Ian Smith. Ten tvrdí, že Yetti není potomkem giganthopitéků, ale neandrtálců, kteří před rozrůstajícím se homo sapiens utekli do Asie. Tuto teorii měla potvrdit Smithova výprava, ale nic se nenašlo.

Skeptičtí antropologové však v Yettiho nevěří a považují ho jen za nemyté zarostlé askety.

Reklamy

Posted on 10.9.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: