Bradavice vs. britské školství

Český jazyk a literatura                                                                                                                                                                                                  rok: 2004

Téma: škola čar a kouzel v Bradavicích (popis na základě četby, budova, koleje, tradice, typy učitelů, doprava studentů do školy aj.), stručné srovnání se současným systémem britského školství

 

Bradavice vs. britské školství

Každý z nás jistě zná příběhy statečného Harryho Pottera, prostředí, ve kterém žije i jeho školu čar a kouzel v Bradavicích. Ale zkusil už někdo tuto školu porovnat se školami britskými?

Tak tedy: hlavní rozdíl je v budově školy. Bradavická škola se zdá jako hrad z pohádky. Mnoho věžiček, velká zahrada s dvorem, i její vybavení. Tak např.: v budově školy v Bradavicích nalezneme plno tajemných chodeb a místností. Žáci do nich mají vstup zakázán, ale i přes to se tam nebezpečné pokoje nachází. V nynějších školách se určitě nebudou objevovat tajemné komnaty, obrovská šachová pole a podobná místa, na kterých byste se mohli klidně i zabít.

V Bradavicích se také nachází nespočet starých předmětů. Skříně, obrazy apod. Ovšem v moderních školách jsou nejnovější lavice, šatny, stoly… Žáci dostávají nové učebnice, musejí si kupovat sešity. Ale v Bradavicích si koupíte knihy, pergameny, pera a inkoust a můžete si začít zapisovat poznámky.

Dvory anglických škol tvoří jen rozlehlé parky. Nenachází se tu žádné skleníky s mandragorou ani Zapovězený les s jednorožci, kentaury a obrovskými pavouky.

Můžeme si i všimnout, že v Bradavicích je i větší kázeň žáků. Ovšemže se tu objevuje šikana (tu nalezneme na všech školách), ale jde spíše o slovní šikanu a ne tolik sprostou, jako na moderních školách, které známe. Možná za to může školní řád, možná je to učiteli nebo předměty, kterým se žáci učí (obrana proti černé magii – anglický jazyk, lektvary – matematika, dějiny čar a kouzel – dějepis, péče o kouzelné tvory – přírodopis,…).

Učitelé se řadí do několika skupin, a to do učitelů přísných, tzv. vychovatelek, tělocvikářů (to je kapitola sama o sobě), zakřiknutých, neurčitých a strašných. Přísného učitele poznáte hned na první pohled. Většinou to bývá stará žena s brýlemi. Vyučuje podle vlastních osnov, ale když máte nějaký problém, ráda vám pomůže. V Bradavicích např. profesorka McGonagallová.

Vychovatelky jsou učitelky (vzácně i učitelé), které se o vás neustále starají (přehnaně). Neustále slyšíte věty jako: „No, podívej se na tu svou blůzičku, není moc odvážná? To za mých mladých let tohle děvčata nenosila!“ nebo: „Mluvila jsem s tvou maminkou a říkala mi, že jsi ještě neměla chlapce…“ Nejraději by tě zesměšnila před celou třídou. Něco jako tvá dobrosrdečná mamina. Bradavická učitelka Trelwneyová může být skvělým příkladem.

Tělocvikáři vás nutí dělat krkolomné figury, a přesto je většinou ani sami nezvládnou. V bradavicích mají jen profesorku Hoochovou, která žáky učí létat na koštěti.

Zakřiknutí učitelé se většinou bojí i vlastního stínu. V jejich hodinách není nikdy klid a ticho. O tomto druhu učitelů se teď nebudeme moc bavit, jelikož v Bradavicích se takoví učitelé nenachází.

Situace, kdy se jednu hodinu můžete v klidu bavit se spolužákem a další hodinu s tím samým učitelem se nesmíte ani pohnout. Do této skupiny patří i velice nudní učitelé, jako například učitel dějin čar a kouzel na bradavické škole.

Strašní učitelé mají rádi jen šprty a děti z „výše“ postavených rodin. Jako například kouzelnický učitel lektvarů profesor Snape.

Jak jsme si mohli všimnout, učitelé jsou si velice podobní na všech školách. S pár výjimkami docela dobrých učitelů (Hagrid – hajný a učitel předmětu péče o kouzelné tvory, v Harryho škole).

To je vše k učitelům a učitelkám. Co dopravy se týče, můžeme tu vidět velký rozdíl. Do Bradavic jezdí žáci vlakem, a to jen čtyřikrát do roku (v září, před vánočními prázdninami, po vánočních prázdninách a na konci školního roku v červnu). Jiným způsobem se do školy nedostanete – pokud tedy nemáte létající vůz.

Do škol v Británii (a v ostatních zemích) se dostanete mnoha způsoby: autem s rodiči, autobusem s dotěrnými spolužáky i pěšky.

To je vše o porovnávání školy v Bradavicích a o britských školách. Můžeme zde vidět mnoho podobných věcí, ale i nespočet rozdílů. Tak doufám, že to bylo zajímavé čtení a také velmi poučné.

Reklamy

Posted on 10.9.2012, in Ostatní, Psaní and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. komentáře 4.

  1. Melindaaaa

    😀 😀 Dobrej nápad 😀 Bude mít za úkol nasytit Dudleyho 😀
    Jinak jsem ti ani nepochválila článek, je fakt super 🙂 Nikdy mě nenapadlo o tom takhle přemýšlet 🙂

  2. Melindaaaa

    Pořád pro mě Bradavice vypadají mnohem víc zábavně, než obyčejná škola. Nechápu, kde se zatoulala sova s mým dopisem, když mi bylo 11!
    😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: