Mokele Mbembe

Jméno: Mokele Mbembe

Další přízviska: N’yamala, Amali, Jago-nini

Výskyt: Celá střední Afrika, především Demokratická republika Kongo

Nejstarší pozorování: 1776 (první informace v Evropě)

Nejčastější zobrazování: zvíře šedohnědé barvy s hladkou kůží. Má malou hlavu na dlouhém krku. Občas popisován roh (nebo chobot). Je zpodobňován s apatosaurem.

Potrava: býložravec, liána molombo

 

Stopa tvora

Často se mluví o tom, zda by se mohly některé druhy dinosaurů vyhnout masivnímu vymírání a přežít až do dnešní doby. Musíme se prvně zamyslit nad tím, proč vlastně dinosauři, tak odolná zvířata, která brázdila naši planetu po 160 milionů let, vymřeli náhle v rozmezí pár milionů let. Nejčastějším vysvětlením je změna klimatu, ať už způsobená asteroidem, supervulkánem či seizmickou činností. Jenže ve střední Africe, v hlubokých pralesích, se klima nezměnilo. Pokud se tedy prostředí dinosaurů žijících v Africe nezměnilo, není možné, aby několik druhů dinosaurů přežilo?

Podivné je, že James Powell, který zkoumal záležitost mokele mbembe, ukázal domorodému šamanovi knihu s obrázky zvířat. Šaman poznal lvy, slony, hrochy a další zvířata, která jsou v Africe běžná. Když mu Powell ukázal medvěda, který se v Africe nevyskytuje, byl šaman překvapený. Poté mu Powell ukázal knihu o dinosaurech. Šaman okamžitě poznal diplodoka a tvrdil, že je to N’yamale, tvor žijící v této oblasti. Powell ho chtěl zmást a ukázal šamanovi obrázek dalších dinosaurů, kteří v Africe nežili. Z nich byl šaman stejně zmaten, jako z medvěda.

Je tedy šance, že by někteří zástupci sauropoidních dinosaurů přežili v hlubinách Afrických pralesů dodnes a dali vzniknout vyprávěním o mokele mbembe, N’yamale, amali či dalších příšer? Přestože každé toto zvíře žije v jiné části střední Afriky, tak se jejich popisy krásně shodují. Zřejmě se tedy jedná o jeden druh. O tomto tvoru vypráví i národ Pygmejů, který také ostatní nebrali vážně, když vyprávěli o tajemném zvířeti okapi. Dnes je to prokázaný druh kopytníka příbuzného s žirafou. Mohli by mít Pygmejové pravdu i o mokele mbembe?

 

Pátrání po tajemném ještěru

Roku 1776 byla vydána kniha popisující misionářskou práci v Kongu. Jmenovala se „Historie de Loango Kakongo et Autres Royaumes d’Afrique, Rédigée d’aprés les Memoires des Préfets Apostoliques de la Mission Francoise“. Tuto knihu sepsal abbé Lievaine Bonaventura Proyart. Zajímavá je část, která popisuje zvíře, o kterém misionáři slyšeli od domorodců. Jedná se o zvíře s dlouhým krkem a ocasem, malou hlavou a nohama jako má slon, ale navíc opatřenými drápy. Misionáři prý viděli i stopy tohoto zvířete. Měly obvod kolem 90 centimetrů a otisky drápů byly jasně vidět. Domorodci se nemohli inspirovat popisem dinosaurů, protože v té době byli dinosauři neznámí (1. popis dinosaura se objevil až v 19. Století).

Roku 1913 se po stopách mokele mbembe vydal německý cestovatel von Stein zu Lausnitz. Ten přinesl do Evropy první detailnější popis tohoto tvora. Slyšel také, že se mokele mbembe živí jediným druhem potravy, a to jistým typem liány s bílými květy a plody podobnými jablku. Tato liána nese název molombo (z rodu Landolphia). Zvíře zabíjí hrochy a slony, ale těla nechává na pokoji.

Údajná podoba Mokele Mbembe

Von Stein zu Lausnitz napsal, že: „tvor nežije v malých řekách, jako jsou ramena řeky Likouala. Pouze několik jedinců navštěvuje menší říční toky. Během naší expedice bylo jedno zvíře pozorováno v nesplavné části řeky Sanga, někde mezi řekami Mbaio a Pikunda. (…) Slyšeli jsme vyprávět, že zvíře navštěvuje řeku Saombo.“

80. letech se do Konga vydalo několik expedic. Roku 1980 se po stopách tajemného tvora vydal badatel James Powell, který předtím v Africe zkoumal krokodýly. V jeho expedici byl i Roy Mackal, který se o rok později do Konga vrátil s novou expedicí. Pátrali v oblasti jezera Telle, kde se prý mokele mbembe vyskytuje. Jezero je oválného tvaru s šířkou přibližně 25 kilometrů, přitom hluboké není ani 3 metry. Cesta k jezeru je velice těžká a vede neprozkoumanými hustými lesy. Nejtěžší pro expedici, tak byla právě cesta k jezeru.

Roku 1981 se k jezeru Telle vydaly dvě americké expedice. První vedl již zmíněný Roy Mackal. Ten měl informace od domorodců a dokonce prý viděl stezku vyšlapanou mokele mbembe. Druhou expedici vedl Herman Regusters. Ten donesl nějaké fotky, na nichž údajně bylo zvíře zachyceno, ale byly nekvalitní a nebyly jako důkaz uznány.

Roku 1982 vyslala konžská vláda vlastní expedici, kterou vedl Marcelin Agana (byl členem už Mackelovi expedice z roku 1981). Agana prý zvíře viděl, ale nepodařilo se mu ho natočit, protože v kameře došel film.

Další expedici podnikla roku 1986 Velká Británie a o dva roky později se do Konga vydali Japonci. Ti měli nejlepší techniku té doby a také jich byl velký počet (49 mužů). Dva domorodci jim řekli, že kousek dál se objevilo mokele mbembe. Japonci celé území prohledali, ale nic nenašli.

Tři na sobě nezávislé zdroje mluví o zvířeti, kteří prý zabili Pygmejové. Údajně se jedná právě o mokele mbembe. Dvě ze zpráv se dostaly k Francouzi Christianu Le Noelovi. Domorodý průvodce mu vyprávěl, že před lety ulovili jeden kus tvora známého jako mokele mbembe, poté, co je tvor několik týdnů ohrožoval na jezeře.

Roku 1958 přišli domorodí rybáři za Jacquem Mangianem a řekli mu, že zabili „velké maso“. Také mu doporučili, ať se jde podívat. Jacques nešel, protože cesta byla dlouhá a neměl dost vybavení. Za nějakou dobu Mangian zjistil, že ti, kteří jedli maso z tohoto uloveného zvířete, se otrávili a zemřeli. Mangian poté tuto historku řekl Noelovi.

Třetí zpráva pochází od rybáře Lateka Pascala. Ten ji pověděl Royi Mackalovi. Pygmejové prý zabili nějaké velké zvíře, které otrávilo ty, kteří z něj jedli maso.

Všechny tři zprávy mluví o jedné události. S určitostí se však neví, co vlastně ulovili. Popisy mrtvol všech tří zpráv se shodují – jedná se o velké zvíře s tmavou kůží a rohem. Možná šlo o Mokele Mbembe, ale možná taky ne. Můžeme předpokládat, že s nosorožcem, hrochem či slonem si úlovek nespletli, protože tato zvířata pozná každý domorodec.

Prý na dně řeky, ve které bylo zvíře zabito, stále zůstávají jeho kosti. Možná, kdyby se našlo dost finančních prostředků, by expedice mohla najít kostru mokele mbembe a dokázat tak jeho existenci.

Reklamy

Posted on 9.9.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: