Lochneská příšera – Nessie

Jméno: Nessiteras rhombopteryx (Z biologického hlediska neplatné)

Další přízviska: Lochneská příšera, Nessie, Ness, Niseag (skotská gaelština)

Výskyt: Skotsko, zlom Great Glen, jezero Loch Ness

Nejstarší pozorování: 565 sv. Kolumbus (poté až rok 1933)

Nejčastější zobrazování: mohutný tvor s ploutvemi, malou hlavou na dlouhém krku. Je zpodobňována s pleiosaurem.

Potrava: masožravec, nejspíš ryby

 

Lochneská příšera neboli Nessie, je nejspíš nejznámějším tvorem z oblasti kryptozoologie vůbec. Rovnat se jí slávou a oblíbeností může snad jen himálajský Yetti. Byly již pořízeny stovky „zaručeně pravých“ fotografií a záběrů tohoto zvláštního tvora podobnému plesiosaurovi. Každý, kdo žije v okolí Loch Nessu by přísahal, že ji viděl. Stala se ikonou pro všechny badatele, lovce záhad, kryptozoology i laickou veřejnost.

 

Historie

Roku 565 n. l. prý sv. Kolumbus zachránil život místnímu obyvateli, kterého napadla neznámá příšera. Událost se nestala u jezera Loch Ness, ale u nedaleké řeky Ness. Jednalo se první zdokumentování tohoto tvora.

Sv. Kolumbus se dostal k řece Ness, přes kterou chtěl přebrodit. Spatřil tam místní, kteří pohřbívali muže, jenž byl údajně zabit vodní příšerou. Kolumbus přikázal jednomu muži, aby skočil do řeky pro člun, když tu se objevila ona příšera. Kolumbus udělal rukou znamení kříže a zvíře pokojně odplulo.

Tento příběh zaznamenal opat Adaman, který o sv. Kolumbovi napsal celou knihu.

Historka bude jistě z velké části vymyšlená – ony boje svatých s všelijakými obludami byly v této době na denním pořádku a navíc – řeka Ness je poměrně mělká, takže by se tam mnohatunové zvíře ani nevešlo, natož aby se zcela potopilo, ale od té doby se občas objevily nějaké informace o pozorování této vodní obludy.

Zlom nastal roku 1871, kdy vyšel článek D. MacKenzieho, zvláště pak od roku 1933. Začaly se objevovat stovky pozorování tohoto tvora.

Známý je případ manželů Spicerových, kterým zvíře před očima přecházelo přes silnici a následně vlezlo do vody. V tisku se začaly objevovat fotografie Nessie a později i krátké filmové záběry.

Nejslavnější fotografie pochází z roku 1934, kdy zvíře zachytil dr. Kenneth Wilson. Tento snímek obletěl celý svět a byl publikován snad v každé knížce o Lochnesce. Tedy, až do roku 1994, kdy Christian Spurling na smrtelné posteli přiznal, že se jedná o podvrh. Ve skutečnosti fotil jeho tchán Marmaduke Wetherel pryskyřicový model upevněný na malé dětské ponorce. Důvod proč byl za autora vydáván Wilson je jednoduchý – Wetherel se již ztrapnil, když objevil údajně pravé stopy Nessie, ze kterých se následně vyklubaly otisky hroší nohy vsazené do stojanu na deštníky.

Nicméně ani tento falešný „důkaz“ neodvrátil pozornost skutečných vědců od zkoumání jezera Loch Ness.

Roku 1969 byl založen Ústav pro výzkumu fenoménu Loch Ness (Loch Ness Phenomena Investigation Bureau).

Zajímavé fotky pochází z roku 1972. Nafotil je Robert Rines. Je na nich zřetelně vidět útvar podobný ploutvi koso-čtvercovitého tvaru. Jedná se údajně o ploutve Nessie. Podle tohoto zjištění dal tvoru Peter Scott nové jméno – Nessiteras rhombopteryx1 (česky – Nádherné zvíře z Loch Ness s ploutvemi kosočtvercového tvaru).

Bylo prozkoumáno jezerní dno, na břeh jezera byly umístěny kamery s nočním viděním, japonská expedice používala miniponorky.

První velká expedice, která se dala brát vážně, proběhla roku 1976. Organizovala ji National Geographic Society. Článek vyšel roku 1977, ale problematiku Nessie nevyřešil.

Další expedice nesla název Deep Scan. Tato akce, která proběhla roku 1987, spočívala v prohledání jezera pomocí sonaru. Celkem bylo použito 24 lodí, které vedle sebe pluly přes jezero ze severu na jih a druhý den z jihu na sever.

Ani tato operace neskončila úspěchem, ale Darell Lowrance, který expedici vedl, oznámil, že objevili podivnou ozvěnu, která ovšem může být jen pahýl stromu na dně jezera.

Mezi léty 2002 – 2003 zkoumala jezero, britská televize BBC.

Ani jedna expedice nedokázala existenci Lochnesky ani potvrdit, ale ani vyvrátit.

 

Jezero Loch Ness

Jezero se nachází na severu Skotska ve zlomu Great Glen, který se táhne od východu k západu a dělí Skotsko na dvě části. Jezero je ledovcového původu (ledovec roztál před asi 10 000 lety a poté bylo Loch Ness spojeno s mořem  – kudy se údajně dostali dovnitř plesiosauři).

Loch Ness je dlouhé 34 km a široké přibližně 1, 5 km. Hloubka dosahuje asi 230 m. Je tak největším (co se objemu vody týče) jezerem ve Velké Británii.

 

Teorie o původu Nessie

Nejčastější teorie je již zmíněná teorie o plesiosaurovi. Teoreticky by v jezeře mohl žít tvor takové velikosti. Jezero je hluboké a je spojené i s dalšími menšími jezery.

Dále by se mohlo jednat jen o chybu pozorovatelů. To, co viděli, může být ve skutečnosti jen kláda, hejno ryb či zatoulaný tuleň. Šero, mlha, či určitý druh úhlu při pozorování může způsobit, že běžné věci vypadají jinak.

Existuje i teorie, kterou vymyslel geolog Luigi Piccardi. Ten za původ všeho považuje seizmickou činnost. Tato teorie ovšem značně pokulhává (pozorované objekty jsou hmatatelné, časový rozdíl mezi zemětřesením a pozorováním Nessie…).

 

Konečný verdikt

O tom jestli Nessie skutečně existuje nebo ne, můžeme polemizovat dlouhou chvíli. Jisté je, že na ní mnoho lidí vydělává, prodávají trička a hrníčky s jejím vyobrazením, pořádají výlety k jezeru a podobně. Možná už tu nejde ani tak o objevení tvora, který může potvrdit či vyvrátit zda mohly přežít některé druhy dinosaurů, tvora, který dokáže, že stovky podivných zvířat z různých koutů světa jsou nejspíš taky pravdivé.

 

Vysvětlivky

1 Nessiteras rhombopteryx – přesmyčka „Monster hoax by Sir Peter S.“ (Monstrózní žert Sira Petera S.)

Reklamy

Posted on 8.9.2012, in Zajímavosti, Zajímavosti ze světa and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: